Závitníky patří do základního vybavení pro strojírenské firmy, ale i pro údržbáře, zámečníky, hodinové manžely a další profese, které pracují s kovovými součástkami a předměty. Závitník M2, spolu s dalšími v závitořezné sadě, se velmi často objevuje i v brašnách nářadí kutilů a obecně amatérů, kteří tyto činnosti vykonávají pouze sporadicky.
Závitníky a očka
Řezání závitů do konstrukční oceli i do jiných kovových materiálů probíhá dvěma způsoby, buď strojně, nebo ručně. Ve vybavení domácích dílen a v údržbě převažují závitníky ruční, a obvykle se jedná o sady po třech nástrojích pro jeden průměr závitu – první je předřezávací, druhý řezací a třetí dokončovací. V sadách bývají spolu se závitníky i řezací očka, ta jsou určena pro výrobu vnějšího závitu, i když možná častěji se využívají nástroje pro řezání závitů vnitřních.
Kde závitníky uplatníte
Na chalupě – mnoho chatařů neustále něco staví, opravuje, vylepšuje či rekonstruuje a jsou k tomu zapotřebí různé nástroje z mnoha oborů, jako jsou instalatéři, truhláři či zedníci. Tu a tam se také vyskytne potřeba pracovat s kovem, např. zhotovit držáky na květinové truhlíky na míru anebo oplocení. Výstavba dřevěného plotu pak vyžaduje ukotvení základních ocelových trubek do země a připevnění nosníků pro montáž svislých plotovek z dřevěného masivu. Závitníky se tu uplatní stejně tak, jako vrtáky a elektrická vrtačka.
V bytě – kutilové se bez závitníků neobejdou a poslouží jim k výrobě různých předmětů pro praktické i dekorační účely. Mohou se hodit např. při ukotvení krmítka pro ptáky, při výrobě škrábadla pro kočky, kdy se spojují válce potažené kokosovým vláknem s plochými deskami, hodí se při montáži nábytku, který je zapotřebí zpevnit, při montáži svítidel, garnýží, venkovních rolet, zahradního nábytku, zahradních přístřešků (pergol, altánů a garážových stání) a mnoha dalších výrobků.