Není pochyb o tom, že pergoly si našly své místo na většině zahrad. A je jasné proč, koneckonců kdo by netoužil v létě po stinném koutku venku, kde se může posadit a užívat si počasí bez obav z úpalu či úžehu. Ti šikovnější si ji většinou postaví sami úplně od začátku. A je potřeba říci, že je to ta zdaleka nejlevnější varianta, kterou je navíc možné plně přizpůsobit rozměrům i zvláštnostem našeho pozemku. Zdaleka ne každý má však to štěstí, že by měl v blízkém příbuzenstvu kutila, který by byl ochoten ji vyrobit.
Proto nezbývá, než se vydat do obchodu, obvykle do některého z mnoha hobby marketů, a pořídit tam již hotovou. Ani to ovšem nemusí být zcela bez problémů. Nejčastěji je zde totiž v nabídce pergola stavebnice. Její princip spočívá v tom, že dostanete již připravený materiál i veškeré potřebné části, a vy si ji doma pouze podle návodu sestavíte. Propagační materiály pak tvrdí, že ona montáž je skutečně velmi jednoduchá a že ji zvládne v podstatě každý, bez ohledu na to, jak šikovný či zkušený kutil je.
Samozřejmě zde hned vidíme výhodu tohoto systému: pergolu lze v tomto rozloženém stavu mnohem snadněji přepravit. Zatímco pro tu složenou byste nejspíš potřebovali dodávku, složenou stavebnici bez problému naložíte do auta či na vozík.
Problém však mnohdy nastává poté, co přijedete domů a budete ji chtít postavit. Jistě, dostanete podrobný návod, avšak to vám většinou až tak nepomůže. I při nejlepší vůli se totiž stane, že nějaký díl vložíte obráceně nebo přeskočíte nějaký krok. Také se může stát, že v balení bude chybět některý z malých dílků, například šroubek.
Když pak skončíte, je pravděpodobné, že výsledek nebude zcela odpovídat tomu, co je na obrázku. Co je však důležité, je bezpečnost. Je potřeba se ujistit, že vám celá konstrukce při silnějším větru nespadne na hlavu. Pokud však vše pevně drží, můžete být se svým dílem spokojeni.