Česnek
Česnek se pyšní hned několika tituly, přírodní antibiotikum i česká super potravina. Proto ho co nejčastěji zařaďte do svého jídelníčku. Chemické látce alicin vděčíme za typický zápach, ale kromě alicinu česnek obsahuje na dalších 40 zdravých sloučenin.
Tip: pokud vám vadí zápach z úst po požití česneku, rozžvýkejte několik lístků syrové máty, jablko nebo salát ihned po konzumaci česneku
Věděli jste? Hippocrates (jeden z prvních lékařů) používal česnek jako účinný lék proti parazitům, jako projímadlo i jako diuretikum
Jak česnek uchovávat?
Česnek kupujte čerstvý. Vyhněte se měkkým a scvrklým stroužkům. Zpozorujete-li na něm klíčky nebo plíseň, rozhodně už bude starší. Většina lidí stále ještě uchovává česnek v chladničce. Ale pozor, nedoporučuje se to. Pro česnek vyberte chladné, tmavé a dobře větrané místo (například ve spíži). A do týdne se ho snažte sníst.
Zdravotní účinky česneku:
- posílení imunity (především díky sirným sloučeninám a vitamínům A, B a C)
- snížení krevního tlaku
- zpomalení kornatění cév
- snížení nezdravého cholesterolu v krvi
- prevence nemocí srdce a cév
- chrání mozkové buňky před degenerací (prokrví a okysličí mozek)
- čistí a detoxikuje tělo (krev od tuků a orgány od nečistot)
- zabraňuje průjmům
- usnadňuje hubnutí
- pomáhá s otoky a zavodněním
- působí jako afrodiziakum
Dávkování: podle odborníků je dostačující množství 1-3 stroužky česneku denně
Kosmetické účinky česneku
Česnek nemusíte jen konzumovat. Výborný také je, pokud vás trápí například plíseň nohou. Tu postačí potírat stroužkem syrového česneku.
Nej recepty
Jestli-že nesníte stroužek syrového česneku, nabízí se celá řada skvělých receptů. Pro jemnější chuť můžete česnek nadrtit či lisovat. Čím déle ho budete vařit, tím bude výsledná chuť jemnější. Ale nesmažte ho příliš dlouho, při vysokých teplotách by vám zhnědl a zhořkl. Ochuťte s ním polévky, maso, drůbež, přidejte ho k salátovému dresingu, pečený si ho dejte na chleba a tak dále. Kulinářské fantazii se meze nekladou.